واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات

چک لیست خط مشی های فناوری اطلاعات

اهمیت گردش صحیح اطلاعات در سازمان‌ها و ارزش افزودۀ قابل توجهی که این امر برای هر سازمان ایجاد می‌کند، بیمارستان قمر بنی هاشم را بر آن داشته که از بدو تأسیس تا کنون با بکارگیری آخرین تجهیزات و فناوری‌های روز دنیا در زمینه خدمات انفورماتیک، امکان خدمت‌رسانی هر چه بهتر و با کیفیت‌تر را در حوزه سلامت فراهم آورد. استفاده از فناوری اطلاعات (IT) در سطوح پیشرفته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجب تسریع روند رسیدگی و ارائه خدمات به بیماران شده و با ذخیره‌سازی، پردازش، نگهداری و آرشیو اطلاعات بخش‌های مختلف بیمارستان، دو موضوع مهم «دقت» و «سرعت» را در انجام امور درمانی و پشتیبانی در بخش‌های مختلف به حداکثر می‌رساند.
بکارگیری روش‌ها و فناوری‌های روز دنیا برای صیانت از اطلاعات بیماران بیمارستان قمر بنی هاشم و حفظ حریم شخصی آنان، همواره از اولویت‌های کاری واحد IT بیمارستان قمر بنی هاشم بوده است. در همین راستا بیمارستان قمر بنی هاشم اقدام به پیاده‌سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) شامل مجموعه‌ای از فناوری‌ها و روش‌های اجرایی بر اساس استاندارد ISO 27001:2013 نموده .
شبکه کامپیوتری بیمارستان قمر بنی هاشم بر اساس استانداردهای شرکت شامل تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب با مجموع ۷ سرور فیزیکی و مجازی و سایر تجهیزات مورد نیاز، طراحی و پیاده‌سازی شده و بطور ۲۴ ساعته در حال پشتیبانی جریان اطلاعات در بیمارستان قمر بنی هاشم، با در نظر گرفتن کلیۀ سطوح امنیت اطلاعات، می‌باشد
نرم‌افزارهای HIS، MIS و PACS در بستر شبکه و بصورت تحت وب کلیۀ اطلاعات بیماران و بیمارستان قمر بنی هاشم را ثبت، پردازش، ذخیره‌سازی، نگهداری و پشتیبانی می‌کنند. تمامی داده‌ها در پایگاه‌های اطلاعاتی به روز رسانی شده و بصورت روزانه از کلیۀ داده‌ها نسخه پشتیبان تهیه می‌شود.
امنیت اطلاعات و حریم شخصی بیماران در کلیۀ سیستم‌های نرم‌افزاری بیمارستان قمر بنی هاشم در نظر گرفته شده و با دقّت از آن محافظت می‌شود.
طراحی و پیاده‌سازی وب‌سایت و پرتال داخلی بیمارستان از دیگر خدمات واحد فناوری اطلاعات بیمارستان قمر بنی هاشم است که ارتباطات بیمارستان با دنیای خارج را رقم می‌زند.
همزمان با آغاز طرح توسعه بیمارستان قمر بنی هاشم، توسعه زیرساخت‌ها و به روز رسانی سیستم‌های موجود بر اساس فناوری‌های نوین در دستور کار واحد IT قرار گرفت و بر همین اساس علاوه بر توسعه زیرساخت‌های شبکه کامپیوتری سراسری بیمارستان، فناوری‌های نوین شامل سیستم‌های VoIP ، PCoIP ، IPTV در سطح فاز ۲ بیمارستان قمر بنی هاشم در دستور کار و پیگیری های لازم قرار گرفته است.
اهم فعالیتها و وظایف پرسنل مرکز فناوری اطلاعات بیمارستان خیریه قمر بنی هاشم(ع) عبارت است از:
– امور سخت افزاری شامل: سرویس و تعمیر سخت افزار کامپیوتر، سرویس پرینتر، تحویل سخت افزارهای کامپیوتری، نیاز سنجی و کارشناسی نوع سخت افزار
– امور نرم افزاری شامل: نصب سیستم عامل، نصب نرم افزارهای کاربردی، نصب نرم افزار های خاص، تولید و ساخت گزارشات آماری، پشتیبانی و نگهداری از موتورهای پایگاه داده، نرم افزارهای آماری و آموزشی خاص
– امور HIS (سیستم اطلاعات بیمارستان) شامل: آموزش، رفع نقص، نصب نرم افزار
– امور شبکه شامل: نگهداری شبکه و رفع نقص شبکه، توسعه شبکه، توسعه اینترنت بیمارستان طراحی و بروزرسانی وب سایت بیمارستان، تعریف شناسه کاربری برای کلیه کاربران

Support
خانهپرتال داخلی